Home
O TPŻ
Aktualności
SPRAWOZDANIA Z WYCIECZEK
QUEST
Do pobrania
Linki
Kontakt
Forum
Fotogaleria
Aktualności

30 URODZINY ULICY SONECZNEJ W ŻYDOWIE

2 lipca w Żydowie, mimo niesprzyjającej aury pogodowej, zorganizowano 30 urodziny ulicy Słonecznej. Ten niecodzienny pomysł okazał się fantastycznym wydarzeniem, a frekwencja zaskoczyła wszystkich uczestników. Zjawili się wszyscy mieszkańcy osiedla wraz z rodzinami i znajomymi.  Była to jednocześnie pierwsza tego typu impreza na terenie Gminy.  Na uroczystości nie zabrakło zaproszonych gości i sponsorów : Burmistrza MiG Czerniejewo Pana Tadeusza Szymanka wraz z małżonką, Pana Pawła Głowackiego –  V-ce Przewodniczącego Rady  Miasta i Gminy Czerniejewo, Radnych Pani Anny Sanok oraz Pana  Jacka Siwki a także Członków Rady Seniorów MiG Czerniejewo Pana Andrzeja Kryszaka i Aleksandra Stamm.   Podczas biesiady wspominano historię budowy osiedla przygotowaną przez Panią Elżbietę Stamm - cała historia dostępna tutaj.

Burmistrz Tadeusz Szymanek przygotował  niezwykłą niespodziankę dla mieszkańców osiedla – nową ławkę, która została entuzjastycznie przyjęta przez zgromadzonych. Obecnie trwają negocjacje i rozmowy osiedlowe mające na celu wyłonienie najkorzystniejszego miejsca jej posadowienia J

Tak cudownej atmosfery, dużej ilości śmiechu, tańców, spontaniczności, zaangażowania WSZYSTKICH uczestników, ilości potraw przygotowanych przez samych mieszkańców oraz członkinie Towarzystwa Przyjaciół Żydowa nie było już dawno na publicznej imprezie.

Mimo niesprzyjającej wyjątkowo aurze  udało się zorganizować atrakcje dla dzieci oraz konkurs z nagrodami dla starszych.

Zabawa trwała do późnych godzin wieczornych, a najwytrwalszym tancerzom nie przeszkadzał nawet padający złośliwie deszcz.

Wszyscy zgodnie przyznali, że to była wyjątkowa impreza a organizatorzy zapowiadają jej coroczną kontynuację.

Wielkie podziękowania należą się sponsorom imprezy  a pomysłodawczyni i głównemu organizatorowi „urodzin ulicy” Pani Magdzie Graczyk życzymy jeszcze więcej tak udanych imprez!!!

Fotki z imprezy: kliknij tutaj


FAMILIJNY PIKNIK PIŁKARSKI - ŻYDOWO 2016


Jak co roku w pierwszy weekend lipca odbył się Familijny Piknik Piłkarski w ramach którego rozegrano już XII Letni Turniej Piłkarski Firm o Puchar Burmistrza MiG Czerniejewo Tadeusza Szymanka. Organizatorami turnieju byli Burmistrz MiG Czerniejewo Pan Tadeusz Szymanek, zeszłoroczny zwycięzca rozgrywek Husaria Auto Format z Cielimowa, Hurtownia Budowlana  Micia  z Żydowa, Biblioteka Publiczna w Żydowie , Klub Fara Pelikan z Żydowa oraz Towarzystwo Przyjaciół Żydowa. Do rywalizacji zgłosiło się 15 drużyn. Z fazy grupowej do dalszych rozgrywek wyłoniono 8 zespołów. Pozostali rozegrali tzw. turniej pocieszenia w którym najlepszą drużyną okazała się Hurtownia Budowlana Micia z Żydowa. W tym miejscu należy wspomnieć, iż zawodnicy tej drużyny dla upamiętnienia tragicznej śmierci swojego kolegi Tomka wystąpili w turnieju w specjalnie przygotowanych koszulkach z napisem:

Po ekscytujących rozgrywkach turnieju głównego klasyfikacja wygląda następująco:

I Miejsce i Puchar Burmistrza MiG Czerniejewo Tadeusza Szymanka (po raz trzeci z rzędu) uzyskała drużyna HUSARIA AUTO FORMAT

II Miejsce – AMPOL- MEROL

III Miejsce – HURTOWNIA MANGO

Najbardziej wszechstronnym zawodnikiem turnieju został  Dominik Jabłkiewicz a najlepszym bramkarzem Sebastian Szafran

W przerwie rozgrywek przeprowadzono konkurs rzutów karnych do pustej bramki i tu najwięcej celnych strzałów uzyskała drużyna „O Mały Włos”

Zawodnicy stanęli tez do rywalizacji w strzelaniu z wiatrówki. Najwięcej punktów zdobyła drużyna „Bar u Ewy”.

W związku z tym, że impreza ma format pikniku rodzinnego , uczestnicy przybyli na turniej całymi rodzinami razem ze znajomymi. Organizatorzy zorganizowali szereg atrakcji dla najmłodszych: darmowe dmuchane zamki, lody, bańki mydlane, malowanie twarzy oraz koło fortuny z nagrodami.

Dodatkowo Biblioteka Publiczna w Żydowie przygotowała 2 godzinne animacje  dla najmłodszych.

Nad bezpieczeństwem imprezy czuwała OSP Żydowo oraz zaprzyjaźniona ekipa medyczna.

Całość imprezy nie miałaby takiego formatu gdyby nie hojność sponsorów i nieprzeceniona praca społeczna organizatorów i ludzi dobrej woli.

DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM KTÓRZY W JAKIKOLWIEK SPOSÓB WSPARLI NASZĄ IMPREZĘ!!! 

Fotki z imprezy: kliknij tutaj



Towarzystwo Przyjaciół Zydowa zaprasza dzieci i młodzież na wycieczki !

 


RAJD ANDRZEJKOWY - ŻYDOWO 2015


ORGANIZATORZY:

Burmistrz MiG Czerniejewo, Towarzystwo Przyjaciół Żydowa, Rada Seniorów przy UMiG w Czerniejewie, Gospodarstwo Rolno-Hodowlane w Żydowie


PROGRAM IMPREZY – sobota 28 listopada 2015 r.

17.00 – przyjmowanie załóg w WDK w  Żydowie

17.30 – powitanie i odprawa uczestników

18.00 – start pierwszej załogi

19.00 – przyjazd pierwszej załogi na metę 

20.00 – rozpoczęcie Zabawy Andrzejkowej

20.30 – próba zręcznościowa dla pilota oraz test z przepisów drogowych dla kierowcy

21.30 – ogłoszenie wyników, wręczenie nagród

Regulamin imprezy - do pobrania

ZGŁOSZENIA TEL. : 600-80-30-34

Zapisy przyjmowane są do  dnia 23 listopada 2015.

Wpisowe – koszt udziału w Rajdzie i Zabawie Andrzejkowej - wynosi 35 zł od osoby.

Wpłata osobiście lub na konto:  BANK PEKAO SA  76 1240 3246 1111 0010 3117 3826

ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA!!!



JESIENNE SPOTKANIA Z EKOLOGIĄ 

„ Jesienne spotkania z ekologią” to cykl spotkań, które zaplanowały panie: Agata Borowska, Iwona Perek i Ewa Ogrodna, tworzące nieformalną grupę pod nazwą Ekolożki.  Projekt, który napisały  został pozytywnie oceniony w konkursie Mikrodotacje Wielkopolska Wiara 2015 i otrzymał wsparcie finansowe, a został  zorganizowany przez Stowarzyszenie Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich PISOP .

Towarzystwo Przyjaciół Żydowa jako patron pomaga w realizacji tego projektu. Pierwsze spotkanie odbyło się 10 października 2015 r. Grupa ok. 60 osób udała się autokarem na Grzybobranie do miejscowości  Graby. Pierwszym punktem wyjazdu było zwiedzanie  Oczyszczalni Ścieków w Czerniejewie.  Kierownik, pan Michalczak opisał i zobrazował cały cykl pracy oczyszczalni. Niektórym nie podobał się zapach jaki tam się unosił, ale pan przewodnik powiedział, że można się do tego przyzwyczaić. Następnie

autokar zatrzymał się na terenie Strefy Aktywizacji Gospodarczej, gdzie pani Anna Sanok przedstawiła informacje na temat tego miejsca. Uczestnicy dowiedzieli się, że jest to obszar o powierzchni 10,7 ha, w jakim celu został  utworzony oraz kto i w  jakiej kwocie  poniósł koszty realizacji tej inwestycji.  Pan Tadeusz Szymanek - Burmistrz Miasta i Gminy Czerniejewo, który był uczestnikiem wyjazdu, prosił o pomoc w promocji tego obszaru i zachęceniu potencjalnych  nabywców na zakup 9 uzbrojonych działek.

                Kolejnym punktem wycieczki było Grzybobranie.   W  piękne, słoneczne popołudnie grupa spacerowała po lesie szukając grzybów oraz miejsc zaśmieconych przez człowieka. Niechlubne dowody szkodliwej działalności człowieka  zostały uwiecznione na zdjęciach, gdyż ogłoszono konkurs na najciekawsze  zdjęcie. Na koniec  wszyscy uczestnicy spotkali się w miejscowej świetlicy, gdzie czekał na nich gorący poczęstunek. Tam przedstawiono  prezentację na temat ochrony środowiska, segregacji śmieci i recyklingu. Uczestnicy dowiedzieli się jak długo rozkładają się odpady domowe oraz jak można je wtórnie wykorzystywać.  Odbył się konkurs  wiedzy o ekologii , oceniono zdjęcia zrobione w lesie i nagrodzono najlepszych grzybiarzy.   Dziękujemy wszystkim za udział w projekcie oraz za pomoc w jego zorganizowaniu. Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkania.

Relacja foto - kliknij tutaj! 

GRUPA NIEFORMALNA EKOLOŻKI

TOWARZYSTWO PRZYJACIÓŁ ŻYDOWA




PIŁKARSKA NIEDZIELA

W dniu 13 wrzesnia 2015 r. odbyły sie dwa turnieje piłkarskie w ramach Piłkarskiej Niedzieli Zydowo 2015.
Patronat nad imprezami objął poraz pierwszy w tym roku Burmistrz Miasta i Gminy Czerniejewo Tadeusz Szymanek.
Współorganizatorami turniejów jak co roku były : Towarzystwo Przyjaciół Żydowa oraz Klub Sportowy Fara-Pelinan Żydowo.

Klasyfikacja końcowa :

X Młodzieżowy Turniej Piłkarski o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Czerniejewo. 

Grupa Szkół Podstawowych :
I miejsce – FC Polonia
II miejsce – Wybrzeże Klatki Schodowej
III miejsce – FC Chmurki

Grupa Gimnazjum:

I miejsce – FC Kotki
II miejsce - FC Wymiatacze
III miejsce – Drużyna Znanego Vlogera.



VI Piłkarski Turniej Sołectw i Miast.

I miejsce –Żydowo
II miejsce – Pawłowo
III miejsce – Czerniejewo


GALERIA FOTO TURNIEJU:



ZAKOPANE

W dniach od 06-09 sierpnia 2015 roku członkowie i sympatycy TPŻ uczestniczyli w wycieczce do Zakopanego. Pierwszym punktem wyjazdu była Częstochowa. Wszyscy spotkali się z Matką Boską w Klasztorze, brali udział w odsłonięciu Cudownego Obrazu. Niespodziewanie spotkaliśmy tutaj znajomych, którzy pielgrzymowali z Gniezna i gminy Czerniejewo do Częstochowy. Kolejnym etapem wycieczki było Muzeum Browaru w Żywcu. Poznaliśmy historię Browaru, proces produkcji piwa a

na koniec braliśmy udział w degustacji. Po przyjeździe do Zakopanego kibicowaliśmy kolarzom, którzy właśnie przejeżdżali ulicami, biorąc udział w kolejnym etapie Tour de Pologne. Bardzo dobry punkt noclegowy- w samym centrum, blisko Krupówek -pozwalał na organizowanie wypadów wg możliwości i uznania uczestników wyjazdu. Wiele osób wybrało się nad Morskie Oko,
Dolinę Pięciu Stawów, Gubałówkę i Kasprowy Wierch. Inni wykupili sobie spływ Dunajcem. Wiele razy, grupkami spacerowaliśmy po Krupówkach degustując regionalne potrawy i robiąc zakupy. W programie wycieczki był przejazd wozami, połączony z podziwianiem krajobrazów i pięknych widoków oraz
wspólnym ogniskiem w Poroninie oraz degustacją serów. Powrót również odbył się wozami, towarzyszyły mu płonące pochodnie i śpiewy. W sobotę odwiedziliśmy Termy w Bukowinie Tatrzańskiej, pogoda sprzyjała relaksowi i wypoczynkowi. W drodze powrotnej odwiedziliśmy Ogrodzieniec, zwiedziliśmy ruiny zamku. Dziękujemy uczestnikom wycieczki za wzorowe zachowanie i sympatyczną atmosferę oraz firmie Trans-Stach za bezpieczny przejazd.
Zapraszamy do uczestniczenia w kolejnych naszych imprezach.

GALERIA FOTO WYCIECZKI



SPÓLNE WITANIE NOWEGO 2015 ROKU


Już po raz trzeci Towarzystwo Przyjaciół Żydowa zorganizowało “Wspólne witanie Nowego Roku”. Punktualnie o godz. 23.50, 31 grudnia mieszkańcy Żydowa i ich goście  spotykają się w Centrum Rekreacyjno-Sportowym aby wspólnie przy muzyce i pokazie fajerwerków powitać Nowy Rok.  I tym razem nie zabrakło zwolenników witania Nowego Roku na świeżym powietrzu. W tym roku zebranym wokół oczka wodnego, znajdującego się na terenie centrum sportowego, życzenia noworoczne składali organizatorzy imprezy oraz osobiście Burmistrz Miasta i Gminy Czerniejewo Tadeusz Szymanek.

Na wszystkich uczestników czekała oczywiście symboliczna lampka szampana pokaz przepięknych fajerwerków i wspólna zabawa. Impreza organizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Żydowa już na stałe wpisała się w kalendarz imprez organizowanych przez to stowarzyszenie. Zapraszamy już za rok!!!! 






NOCNE ZWIEDZANIE ŻYDOWA

W dniu 08-08-2014 Towarzystwo Przyjaciół Żydowa zorganizowało Nocne Zwiedzanie Żydowa. Start zwiedzania zaplanowano na 20.30 na cmentarzu przy pomniku upamiętniającym obrońców Żydowa . Uczestników imprezy powitał Przewodniczący TPŻ Tadeusz Szymanek . Członkinie Zarządu, Panie Jolanta Kędziora i Anna Sanok przedstawiły plan zwiedzania. Następnie zebrani wysłuchali krótkiej informacji z ust z-cy dyr. ZSP w Żydowie Tomasza Woźniaka o historii tego miejsca . Złożono kwiaty i zapalono świecę. Zebrani przemaszerowali ulicą Różaną wzdłuż osiedla Przy Lesie do małego skweru gdzie organizatorzy przygotowali małą niespodziankę. Wśród zieleni na skwerze schowano 10 specjalnie wybitych na tę okazję monet - PYLONÓW. Zadaniem uczestników było odnalezienie monet. Kolejnym punktem zwiedzania był kościół pod wezwaniem Św. Stanisław Biskupa i Męczennika . Przybyłych gości powitał na schodach świątyni obecny proboszcz parafii ks. dr Robert Nurski, który opowiedział z kolei o burzliwych dziejach samego kościoła od pierwszych zapisków historycznych do dnia dzisiejszego nie pomijając przy tym także historii Żydowa. Następnie uczestnicy zwiedzania udali się na rynek pod pomnik Obrońców Żydowa gdzie odczytano wspaniały wiersz o Żydowie (do pobrania za zgodą autora) napisany specjalnie na tę okazję przez Pana Stefana Kropaczewskiego. Po złożeniu kwiatów i zapaleniu świec grupa udała się w kierunku Centrum Sportowo –Rekreacyjnego gdzie zaplanowano kolejne poszukiwania następnych 10 monet- Pylonów. Następnym punktem wędrówki była szkoła w Żydowie gdzie w rolę przewodnika wcielił się ponownie z-ca dyr. ZSP w Żydowie Pan Tomasz Woźniak który opowiadał o historii i teraźniejszości szkoły. Spod szkoły uczestnicy imprezy udali się w kierunku parku w którym stoi dawny pałac Chełmickich , obecna siedziba biur GRH Żydowo. Podczas przemarszu o bogatej historii dawnego PGR-u opowiadał wieloletni były pracownik gospodarstwa Pan Andrzej Kryszak. Legenda głosi że w owym parku czasami widywano ducha Bartłomieja Chełmickiego który zginął w wypadku spadając z dachu. Ku zdziwieniu zebranych duch ukazał się także i tym razem i wzbudził sporo emocji w ciemnym, nieoświetlonym parku. Na schodach pałacu powitali gości hrabina i hrabia Chełmiccy w rolę których wcielili się Anna Maliczak oraz Bogusław Skotarczak. Przewodniczący TPŻ Tadeusz Szymanek podziękował wszystkim za udział w nocnym zwiedzaniu i zaprosił wszystkich uczestników do sali Domu Socjalnego gdzie przygotowano wystawę zdjęć starego, zapomnianego już oraz nowego, teraźniejszego Żydowa. Podczas poczęstunku przygotowanego przez członkinie TPŻ organizatorzy przeprowadzili konkurs z wiedzy nabytej podczas zwiedzania. Dla najlepszych przewidziano nagrody. W trakcie konkursu można było obejrzeć na dużym ekranie zdjęcia robione w trakcie przemarszu.

Spacer pod hasłem NOCNE ZWIEDZANIE ŻYDOWA mógł się odbyć dzięki pozyskanej dotacji oraz środkom własnym i zaangażowaniu kilkunastu osób członków TPŻ i nie tylko. Towarzystwo Przyjaciół Żydowa brało udział w konkursie grantowym „ Działaj Lokalnie 2014” i otrzymało dofinansowanie z Programu Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie Światowid.

 

Organizacje i osoby, które pomogły w zorganizowaniu Nocnego Zwiedzania Żydowa:

- Stowarzyszenie Światowid

- Stowarzyszenie Pelikan

- Informacje Lokalne

- Zespół Szkół Publicznych w Żydowie

- Biblioteka w Żydowie

- Proboszcz kościoła w Żydowie

- Gospodarstwo Rolno- Hodowlane w Żydowie

- Szczepan Kropaczewski

- Andrzej Kryszak

… no i oczywiście Zarząd i członkowie oraz sympatycy Towarzystwa Przyjaciół Żydowa 

        
   

Home
O TPŻ
Aktualności
SPRAWOZDANIA Z WYCIECZEK
QUEST
Do pobrania
Linki
Kontakt
Forum
Fotogaleria